POPRAWA JAKOŚCI KSZTAŁCENIA W ZAWODACH MEDYCZNYCH W PWSZ
Poprawa jakości kształcenia w zawodach medycznych w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koszalinie
3 października 2016 roku w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej był dniem szczególnym. Nastąpiło uroczyste przekazanie wysoko specjalistycznego sprzętu dla potrzeb pracowni medycznych - pielęgniarskiej, fizjoterapeutycznej i ratownictwa medycznego. Stało się to możliwe dzięki staraniom władz Koszalina i Samorządu Miejskiego. Uroczystość uświetniła obecność posła na Sejm Stanisława Gawłowskiego oraz Prezydenta Koszalina Piotra Jedlińskiego.
Pracownie zostały wzbogacone w sprzęt dydaktyczny, który pozwoli prowadzić zajęcia (ćwiczenia) w warunkach symulowanych.
Symulacja wpisuje się w wymagania współczesnej dydaktyki, pozwalając na nauczanie zorientowane na osiąganie zakładanych efektów kształcenia oraz łączenie ćwiczenia umiejętności praktycznych z umiejętnością pracy w zespole, podejmowania decyzji, komunikacji z pacjentami.
Możliwość ćwiczenia na uczelni w odpowiednio wyposażonych pracowniach sprawia, że studenci są lepiej przygotowani do zajęć klinicznych, co zwiększa komfort i bezpieczeństwo pacjentów. Nie zastępuje to kontaktu z pacjentem w czasie zajęć praktycznych, lecz ułatwia przygotowanie studentów do takiego kontaktu.
Dla potrzeb kierunku ratownictwo medyczne Uczelnia przygotowała pracownię medycznych czynności ratunkowych. Dotacja Samorządu Koszalińskiego pozwoliła ją doposażyć m.in. w zestaw wyposażenia umożliwiający odtworzenie przykładowych warunków działania zespołu karetki oraz elementy będące na wyposażeniu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Pracownia fizjoterapii wzbogaciła się w specjalistyczne urządzenia do ćwiczeń manualnych, które zwiększają ruchomość stawów oraz siłę mięśni dłoni i palców, kreują zdolność samoobsługową przydatną do wykonywania czynności dnia codziennego.
Dzięki dotacji pana Prezydenta Koszalina i Samorządu Miasta wypiękniały dwie pracownie umiejętności pielęgniarskich, do których zakupiono nowe łóżka szpitalne, w tym dwa wysokiej klasy ortopedyczne, inkubator, fantom noworodka, zaawansowane ramię do wstrzyknięć dożylnych, domięśniowych, śródskórnych, model zmian odleżynowych, aparat EKG oraz inny sprzet medyczny służący kształceniu umiejętności technicznych z wykorzystaniem trenażerów prostych i zaawansowanych, np. cewnikowanie pęcherza moczowego, uzyskiwanie dostępów donaczyniowych, symulacja laparoskopii. Powyższe wsparcie finansowe pozwoliło również uzupełnić fachową literaturę do Biblioteki PWSZ.
Artykuły z loaklnych mediów:
2) ekoszalin