NOWY KIERUNEK STUDIÓW - BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE
Z radością informujemy, że PANS w Koszalinie otrzymała zgodę
na prowadzenie studiów II stopnia
o profilu praktycznym
na kierunku "Bezpieczeństwo narodowe".
Studia zostają uruchomione od 1 października 2024 roku.
Zapraszamy do rekrutacji!!
Studia drugiego stopnia na kierunku Bezpieczeństwo narodowe trwają 4 semestry i prowadzone są systemie stacjonarnym i niestacjonarnym.
Studia mają charakter studiów zawodowych i kończą się uzyskaniem tytułu magistra.
Sylwetka absolwenta kierunku Bezpieczeństwo narodowe PANS w Koszalinie
Kształcenie na kierunku Bezpieczeństwo narodowe uwzględnia najnowsze trendy w profesjonalnym przygotowaniu absolwentów do wykonywania zawodów, których głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w wymiarze ogólnokrajowym, lokalnym, jak również indywidualnym.
Dotychczasowe zagrożenia związane np. katastrofami powodowanymi przez przyrodę lub związane z działalnością ludzi uległy znaczącemu rozszerzeniu. Pilna potrzeba pogłębienia dotychczasowych działań zmierzających do zabezpieczenia różnorodnych obszarów infrastruktury mającej wpływ na funkcjonowanie państwa i mieszczącej się w zakresie infrastruktury krytycznej, m.in.: energetycznej, wodnej, transportowej, medycznej, informatycznej, telekomunikacyjnej powoduje wzrost zapotrzebowania na wykształconych i
praktycznie przygotowanych pracowników w obszarze zapewnienia bezpieczeństwa.
Program studiów zawiera przedmioty o charakterze kierunkowym, wybieralnym i praktycznym, a w trakcie nauki student wyposażony zostanie w wiedzę na temat różnych, współczesnych zagrożeń bezpieczeństwa.
Od II roku studiów studenci realizują zajęcia z zakresu:
- Bezpieczeństwa morskiego
- Ochrony ludności z elementami ratownictwa.
Zajęcia z zakresu bezpieczeństwo morskie wyposażą absolwenta w:
- wiedzę dotyczącą funkcjonowania systemu bezpieczeństwa morskiego w wymiarze krajowym i międzynarodowym,
- umiejętności w zakresie działań na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa transportu morskiego, infrastruktury portowej oraz środowiska i zasobów morskich,
- kompetencje społeczne do pracy w: Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Żandarmerii Wojskowej, Służbie Więziennej, Straży Miejskiej, Inspekcji Transportu Drogowego oraz w Siłach Zbrojnych.
Zajęcia z zakresu ochrony ludności z elementami ratownictwa wyposażą absolwenta w:
- wiedzę dotyczącą organizacji, funkcjonowania sytemu ochrony ludności oraz prawnych podstaw organizacji systemu ratownictwa,
- umiejętności w zakresie działań na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa osób i mienia,
- kompetencje społeczne do pracy w administracji rządowej, samorządowej oraz innych podmiotach realizujących zadania w obszarze ochrony ludności i ratownictwa.
Absolwent otrzymuje tytuł magistra w zakresie Bezpieczeństwa narodowego uprawniający do realizacji studiów trzeciego stopnia.