PROGRAM ERASMUS + DLA STUDENTÓW
Program ERASMUS+ umożliwia studentom udział w trzech rodzajach mobilności:
- SMS – wyjazdy długoterminowe na studia
- SMP – wyjazdy długoterminowe na praktykę
- BIP (Blended Intensive Programmes) – krótkoterminowe program mieszane
WYJAZDY DŁUGOTERMINOWE NA STUDIA
- W ramach programu Erasmus+ możesz zrealizować część swojego programu studiów na uczelni w innym kraju biorącym udział w programie, w uczelni, z którą PANS w Koszalinie ma podpisaną umowę.
- O wyjazd mogą ubiegać się zarówno studenci studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych.
- Wyjazd trwa jeden lub dwa semestry.
- O wyjazd możesz się ubiegać już na pierwszym roku studiów 1. stopnia, ale najwcześniej będziesz mógł wyjechać na drugim roku.
- Podczas studiów w uczelni partnerskiej nie płacisz czesnego i ponosisz tylko opłaty administracyjne, np. za wydanie legitymacji studenckiej.
- Przed rozpoczęciem studiów uczelnie organizują tzw. Orientation Week, podczas którego możesz poznać uczelnię i miasto. Uzyskasz też szereg informacji praktycznych.
- Aby wyjechać, należy przejść proces rekrutacji do programu Erasmus + w PANS w Koszalinie.
- Więcej informacji na ten temat znajdziesz w zakładce Wyjazd krok po kroku.
- Następnie koordynator programu Erasmus+ zgłosi wyselekcjonowanych studentów do uczelni partnerskich, które muszą ich zaakceptować.
- Dla każdego studenta wyjeżdżającego na studia przygotowywany jest Learning Agreement for Studies czyli porozumienie między studentem, uczelnią przyjmującą i uczelnią macierzystą, określająca program zajęć, w których student ma uczestniczyć w uczelni przyjmującej, oraz liczbę punktów ECTS za każdy przedmiot.
- Porozumienie zawiera wykaz przedmiotów, trzeba zaliczyć w uczelni zagranicznej. Na tej podstawie PANS w Koszalinie zaliczy pobyt w uczelni partnerskiej w ramach studiów tutaj.
- Porozumienie muszą podpisać wszystkie trzy strony przed wyjazdem studenta. Do porozumienia można wprowadzić zmiany pod warunkiem, że wszystkie strony je zaakceptują i że będą wprowadzone w formie pisemnej. W niektórych przypadkach konieczne będzie również uzupełnienie różnic programowych. Zostanie to również określone w LA.
- Poza porozumieniem należy podpisać z uczelnią macierzystą finansową, która szczegółowo określa warunki wyjazdu oraz wypłaty i rozliczenia stypendium. Stawki stypendium na dany rok akademicki znajdują się również w zakładce Wyjazd krok po kroku.